مهم ترین صادرات غیر نفتی ایران چیست؟

صادرات غیرنفتی ایران

ایران یکی از کشورهای نفت خیز است که بخش عمده ای از صادرات آن مخصوصا در گذشته بر پایه صادرات نفت بود. صادرات انواع محصولات ایرانی به کشورهای عربی و سایر کشورهای جهان می تواند یکی از بهترین راه های ارزآوری به کشور باشد. در دامه قرار است به کالاهای سودآور غیر نفتی ایران در صادرات اشاره کنیم.

کالاهای مهم صادراتی غیر نفتی ایران کدام است؟

صادرات صنایع غذایی نظیر سیب، پسته تازه، گوجه فرنگی، خرما، میوه هایی نظیر هندوانه و… از جمله کالاهای صادراتی ایران در بخش صنایع غذایی است. صادرات متانول، شمش های آهن و فولاد، قطعات مسی، شمش های آهن، محصولات آلومینیوم دار، سیمان و سنگ های نمای ساختمان از جمله صنایع معدنی ایران در صادرات به حساب می آید.

با رعایت استاندارد های لازم و نکات بسته بندی کالا صادرات کالای ایران در زمینه صادرات کالای غیرنفتی نیز می تواند موثر عمل کند. گاها دیده محصولات درجه یک ایرانی به صورت فله ای خریداری شده و در کشورهای دیگر بسته بندی شده و مجددا به فروش می رسد. این در صورتی است که ایران می تواند بسته بندی استاندارد کالای خود را برای تجارت ارئه دهد.

✅ صادرات صنایع معدنی

در صورت بازاریابی صادراتی مناسب در خصوص انتخاب کالای مناسب برای تجارت، می توانید یک صادرات پرسود را تجربه کنید. در صورتی که به تازگی وارد عرصه شدید، می توانید از مشاوره صادرات واردات بهره بگیرید.

کشورهای وارد کننده کالای ایرانی

از جمله کشورهای وارد کننده کالای ایرانی می توان به کشورهای همسایه نظیر عمان اشاره کرد. ایران به دلیل شرایط آب و هوایی متنوع، از تنوع محصولات غذایی برخوردار است. همچنین برخی از شهر های ایران به صورت اختصاصی تولید کننده محصول درجه یک ایرانی هستند. از طرفی وجود کارخانه مختلف از فروش مواد خام معدنی تا حدودی جلوگیری وکرده که این امر ارزآوری را افزایش می دهد.

صادرات به عمان

میزان صادرات ایران به دلیل تحریمات در سال های اخیر کاهش یافته است. اما باز هم کشورهایی وجود دارد که روابط مناسبی با ایران در زمینه تجارت دارد. عمان یکی از کشورهایی است که روابط سیاسی و اقتصادی مناسبی با کشورهای جهان دارد. آب و هوای گرم و کمبود زمین های کشاورزی به نسبت جمعیت عمان را تا حدی به واردات کالا وابسته ساخته است. از طرفی یکی از مناسب ترین مقصدها برای صادرات مجدد کالا به شمار می رود. روابط تجاری عمان با سایر کشورهای عربی و کشورهای شاخ آفریقا موجب صادرات مجدد کالای ایرانی از این طریق شده است.

✅ تراز تجاری کشور عمان 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.