صادرات صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی ایران

05-01copy

صادرات صنایع معدنی ایران هرساله موجب ارزآوری می شود. آیا چالش های صادرات صنایع معدنی را می شناسید؟ از آنجایی که رشد صادرات غیر نفتی کشور تاثیر مثبتی بر اقتصاد ایران دارد، همواره تلاش بر این بوده صادرات صنایع فلزی و غیر فلزی ایران افزایش یابد. با نگاهی به بازار بورس در میابید که امروزه نزدیک به 40 درصد بورس اسران به صنایع معدنی تعلق دارد و این عامل رشد این صنعت را افزاریش داده است.

بیشترین صنایع معدنی صادراتی ایران کدامند؟

بیشترین سهم صادرات صنایع معدنی فلزی ایران مختص به فولاد، مس و آلومینیوم بوده است. همچنین صادرات سیمان نیز به کشورهای درحال رشد افزایش یافت. بیشترین ارزش کالا به صادرات زنجیره فولاد تعلق داشته است زنجیره سنگ آهن و سیمان در درجات بعدی صادرات قرار دارد. فهرست دقیق کالاهای صادراتی ایران شامل شمش فولاد، محصولات طویل فولادی، محصولات تخت نوردشده فولادی، سنگ‌آهن و کنسانتره آهن و آهن‌اسفنجی می شود.  پس از آن بالا ترین ارزش صادراتی مختص به صادرات مس بوده است. رشد صادرات این صنعت از ابتدای سال 1400 تا پایان سال روند صعودی داشته اما در فروردین 1401 نمودار صادرات آن به نسبت گذشته نزول کرده است.

🔵 صادرات گچ به عمان 

صادرات صنایع معدنی غیر فلزی ایران

در سال های اخیر از این نوع محصولات ایرانی استقبال زیادی شد. چرا که محصولات چینی با اینکه ارزان هستند، اما از کیفیت بالا برخوردار نیستند. این صنعت عمدتا شامل محصولات چوب، سنگ های نمای ساختمان و زغال سنگ می شود.

🔵 نکات صادرات سیب

مراحل صادات کالا به چه صورت است؟

صادرات سنگ در سال ها اخیر از رونق زیادی برخوردار بوده و یکی از مهم ترین محصولات صادراتی غیر نفتی ایران در ارزآوری محسوب می شود. دلیل آن هم توان بالای تولید کشور ما برای تولیدات این محصول با کیفیت بالا است.  در ادامه به روند صادرات محصوا به خارج از کشور اشاره می کنیم:

  • بسته بندی مناسب
  • اخذ مجوزهای لازم
  • حمل و نقل کالا تا گمرک و اظهار آن
  • تهیه وسیله حمل تا رسیدن به کشور مقصد
  • اخذ گواهی مبدا (درصورت نیاز)
  • خارج کردن کالا از کشور

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.